Post 05 kwie 2012, 00:11

Rocznica 120. urodzin gen. Maczka

Czołem!

W ubiegłą sobotę tj. 31 marca obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka. Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców zorganizowało w tym dniu spotkanie okolicznościowe połączone z finałem „Ogólnopolskiego Konkursu – gen. Maczek i Żołnierze 1. Dywizji Pancernej”.
Goście dopisali. Przybyły delegacje weteranów, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, rodzin Maczkowców i szkół. Całość przebiegała pod honorowym patronatem szefa BBN pana generała Kozieja. Spotkanie było okazją do wspomnień sprzed 20 lat, kiedy to prezes stowarzyszenia James Jurczyk uczestniczył w obchodach 100. urodzin generała i osobiście przekazał Mu życzenia od Jego żołnierzy z Podbeskidzia. Wszyscy zebrani obejrzeli film nakręcony wtedy w Edynburgu w domu generała.
Co do konkursu to poziom był taki sobie, niemniej na uwagę zasługuje postawa drużyny Publicznego Gimnazjum nr 27 z Poznania, która zdeklasowała rywali i to nie tylko w swojej grupie wiekowej. W jury zasiedli: przewodniczący - dr Jerzy Majka, znany rzeszowski historyk i badacz dziejów 10.Brygady Kawalerii; mgr Bogusława Sołczykiewicz, nauczycielka historii oraz moja skromna osoba. Po wręczeniu cennych nagród (plecaki sportowe, modele do sklejania, książki, filmy historyczne na DVD) młodzież zwiedzała Izbę Pamięci i miała okazję wysłuchać ciekawych wspomnień Karola Wierzgonia – żołnierza 10. Pułku Dragonów. Po obiedzie nastąpiła uroczysta konsumpcja urodzinowego tortu, którego sponsorem był prezydent Bielska-Białej pan Jacek Krywult.
W przygotowaniu uroczystości aktywnie brali udział członkowie GRH „BREDA”.
Więcej informacji i zdjęć znaleźć można tutaj:
http://www.um.bielsko.pl/aktualnosc-231 ... owali.html

Generalnie nasze działania w „roku maczkowskim” nabierają tempa o czym świadczą liczne inicjatywy:
http://www.wojsko-polskie.pl/aktualnosc ... -trwa.html

http://www.iwspsz.wp.mil.pl/pl/1_1658.html

http://lazarz.pl/?id=2&nr=3607

http://www.poznan.wku.wp.mil.pl/pl/6036_3938.html

Pozdrawiam,
Olo