Umundurowanie i wyposażenie

Awatar użytkownika

Post 29 wrz 2008, 17:30

Umundurowanie i wyposażenie

Umundurowanie i wyposażenie Brytyjskich Wojsk Powietrzno Desantowych-i polskiej 1-wszej samodzielnej Brygady Spadochronowej

Podstawowym elementem umundurowania każdego żołnierza jest bluza mundurowa Battle Dress i spodnie, wyróżniamy kilka wzorów P37-P40-P49 (powojenny)

od lewej na fotce bluza mundurowa P37 a po prawej bluzy mundurowe P40

Obrazek

Sprzęt czyli Oporządzenie, podstawowe oporządzenie używanym w brytyjskim wojsku to ekwipunek wzór P37: szelki, troki pas-y 2 sztuki, ładownice MK II -MK III 2 sztuki, Manierka-ki 2 sztuki, Mały plecak tzw chlebak (smal pack), łopatko kopaczka, bagnet tzw gwoźdź oraz inne drobiazgi. Na razie skupy się na minimum mundurowym:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Foty pobrane z
http://mundury-historyczne.pl/sklep/ind ... =1a&page=2

to by było narzazie tyle z Minimum mundurowego jeśli są błędy braki to sprostujcie :D
Obrazek
Jakie założenie masz? - Proste - Walczyć i wygrywać !
Awatar użytkownika

Post 30 wrz 2008, 09:40

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Wszystko na temat manierek :) oraz menażek :)

http://www.ioh.pl/sprzet/index.php?art=6

zawartość smal Packa (chlebaka)
oraz inne ciekawe Foty ekwipunku Brytyjskiego :)

http://www.justordinarymen.org.uk/page_ ... 71234.html

tak wygląda spadochroniarz 1SBS W pełnym Rynsztunku Bojowym w tym wypadku strzelca z karabinem lee enfield
Obrazek
- mundur polowy P37-P40
- Denison smock
- siatka maskująca pod szyję
- koszula +krawat
- hełm AT MKII +siatka maskująca
- small pack
- toggle rope
- łopatko-kopaczka
-torba na maskę p Gaz
- Ammo bootsy
- Pas ładownice
- bandolier do enfielda
ewentualnie od stena
Obrazek

Post 14 cze 2009, 19:32

Witam Koleżanki i Kolegów :)

Pozwoliłem sobie napisać z nadzieją na pomoc i doradztwo.
Militariami zajmuje sie juz kilka latek ale dopiero teraz zdecydowałem się na skompletowanie odpowiedniego munduru.
Z uwagi na fakt, że mam Willysa w barwach I Pułku Pancernego I Dywizji Pancernej, stwierdziłem, że należałoby sie odpowiednio ubrać .

Warto dodać, że część umundurowania juz mam :D - mianowicie oryginalne Poland`y wyszywane bajorkiem ( po wujku ).
Cała reszta jest dla mnie duzym wyzwaniem, szperałem tu i ówdzie, wiem jak całość powinna wyglądać ale dostepność sprzętu jest raczej średnia :( , zwłaszcza, że mam 185 cm.

1. Proszę o info gdzie można nabyć / uszyć w sensownych cenach Battle Dress (poza Mundurami Historycznymi), ekwipunek wiem gdzie
2. Jeżeli to mozliwe to wrzućcie dokładna fotę opinaczy.

Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika

Post 14 cze 2009, 20:26

Witam !

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć że dobre BattleDressy ma Soldier of Fortune i What Price Glory (mają je od tego samego dostawcy) Ceny podobne. Mój pierwszy BD był od Replicators (Sanjay) ale nie jestem zadowolony z niego. Może i tańszy ale cienki materiał, źle przyszyte kieszenie na spodniach z tyłu i nieodpowiedni odcień brązu. Możesz mieć szczęście i trafi ci się dobry odcień ale ja bym nie ryzykował. Jeszcze BD robi Pegasus Militaria ale tam ceny są z kosmosu a jakość podobna do SOF. Na stronce SOF możesz kupić opinacze (gaiters) http://www.sofmilitary.co.uk/reenactors/select.asp

Pozdrawiam

Marcin
Obrazek

Post 14 cze 2009, 20:51

Dziękiza link, sprawdzę
Ofertę Pegasus`a przeglądałem i ceny faktycznie niebotyczne.
pzdr

Post 14 cze 2009, 21:38

Jeszcze jedno....
Rozmiarówka opinaczy: numery np 2, 4,6 oznaczają obwód nogi? Jak to dobrać? :(
Awatar użytkownika

Post 14 cze 2009, 21:48

Dokładnie, rozmiary uzależnione są od obwodu łydki. Większość ludzi nosi 3, ci o grubszych nogach lub mocniejszej budowie 4, rozmiar 2 jest na szczuplaków, a 1 wejdzie chyba tylko na dziecko lub anorektyczną modelkę. O ile mi wiadomo, większe rozmiary to wymysł współczesny zainspirowany potrzebą rynku i rekonstruktorami którzy przy 170 cm wzrostu ważą 150 kg.
Awatar użytkownika

Post 01 sie 2009, 13:29

witajcie mam pytanko czy jako starszy strzelec Mogę nosić kaburę od Colta oraz colta 1911 jako broń przyboczną :)
Obrazek
Awatar użytkownika

Post 01 sie 2009, 14:40

Chyba tylko jako celowniczy Brena o ile mi wiadomo.
Awatar użytkownika

Post 10 sie 2009, 14:07

Mam pytanie czy ktoś kupował może mundury od tego gościa z Ebaya http://stores.shop.ebay.pl/Spearhead-Militaria__british_W0QQ_sidZ146084432QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em14?_pgn=2 korci mnie żeby coś od niego kupić ale nie wiem jak jest z jakością tego towaru, podejrzewam że nie będzie to taka jakość jak np. z WPG ale za tą cenę można by się pokusić o kupno np spodni spadochronowych.
ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ SPADOCHRONIARZA I DIABEŁ STANĄŁ NA BACZNOŚĆ !!!
Następna

Wróć do Sprzęt, ekwipunek i wyposażenie