Ekwipunek sekcji KM Bren

Awatar użytkownika

Post 04 mar 2011, 14:08

Re: Ekwipunek sekcji KM Bren

Vickera, Bren, Levis i karabiny Enfield strzelały amunicja kalibru .303 która była wymienna, oczywiste jest ze "z braku laku" strzelano z czegokolwiek, ale jeszcze chwila i dojdziemy do wniosku, że Bren równie dobrze mógł strzelać lotnicza amunicja wydobytą z wraku zestrzelonego samolotu. (..)wszelkich możliwych kombinacji na pewno zajmie dużo czasu, ale czy doprowadzi do konstruktywnych wniosków?

Od ogółu do szczegółu.
Myślę, że warto i takie sprawy poruszyć. Choć nie ja zacząłem, a tym bardziej nie ja twierdzilem, że każda amunicja 303. się nadaje nawet lotnicza.
Wniosek jest taki, że nie każda amunicja jaką strzela Vickers czy Levis nadaje się do Brena. Nawet amunicja 303. nie zawsze była zalecana, bo były różne jej rodzaje.
Myślę, że żołnierze zdawali sobie z tego sprawę.
Kolejny wniosek: Wątpię, aby korzystali w warunkach bojowych z pasów taśm do Vickersa, zwłaszcza w tych kompaniach/drużynach, które nie posiadały ciężkich karabinów maszynowych. Ewentualne wyłuskiwanie amunicji z takich pasów musiało mieć miejsce w trakcie przygotowań do akcji. Nikt na pewno nie zabierał ze sobą amunicji tak taśmowanej.
Prawdopodobne jest, że żołnierze mogli nosić amunicję w bandolierach, luzem, lub w paczkach (gdy brakowało czasu). O tym, że przede wszystkim dbali o to, aby były pełne magazynki do Brena nie musze wspominać.

Teraz chyba możemy się skupić na wyposażeniu.
Awatar użytkownika

Post 04 mar 2011, 14:58

Robercie wydaje mi się że jest to sprawa ważna, ale nie lepiej założyć osobny wątek o samej amunicji :?: 8-)

A gdzie ja napisałem że z taśm o Vickersa korzystano w warunkach polowych?

Kangur AIF pisze:Oczywiście sekcja rkm-u mogła korzystać z amunicji pakowanej w każdy możliwy sposób, dostępny "pod ręką" nawet z konserwy z taśmą do Vicka :)

Chodziło mi bardziej o uzupełnienie amunicji przed i po walce nie w jej trakcie, a to "mogła" co napisałem to bardziej hipotetycznie.
Dlatego starano się nosić jak największą ilość załadowanych magazynków na pluton :) (nigdy i nigdzie nie widziałem i nie spotkałem się by w trakcie walki ładowano magazynki do Bren-a z opakowań zbiorczych).
GRH Commonwealth Battalion

http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Obrazek
Awatar użytkownika

Post 04 mar 2011, 22:49

Dobrze, sprawę amunicji możemy zakończyć.
Temat tak się rozbudował, że już nawet nie pamiętam, czy ktoś wspomniał o specjalnym nosidle na magazynki do Brena:
Obrazek
Czy ktoś ma zdjęcia, gdzie dobrze widać takie nosidło?
Awatar użytkownika

Post 04 mar 2011, 23:32

Z tego co się orientuje, to te torby były używane do przechowywania magazynków do Brena w transporterach Universal Carrier. Brezentowa torba stanowiła chyba wkład do skórzanej która nie miała przegródek, w razie potrzeby mogla być wyjęta z transportera i przenoszona za wszyty pasek. Jest to element wyposażenia transportera, do przenoszenia amunicji w polu raczej mało praktyczny (brak regulacji paska i zapięcia klapy), nie spotkałem się z żadnym zdjęciem, gdzie taka torba jest widoczna na wyposażeniu sekcji Brena.
Awatar użytkownika

Post 21 mar 2011, 15:47

Amunicyjny Bren z lata 1944.
Obrazek
Dwie ładownice uniwersalne i ładownice dodatkowe. Takie noszenie manierki musiało być strasznie niewygodne w czasie biegu.

J.

Post 21 mar 2011, 22:51

Wygląda jakby się sama odpięła. Myślę, że właściciel manierki jeszcze się nie zorientował, że coś jest nie tak.

Post 27 mar 2011, 14:35

Czołem!

Torba tego typu została opisana na stronie 109 książki WWII Tommy, autorstwa Brayley'a i Ingram'a. Z opisu wynika, że torby były przydzielane sekcjom piechoty. Noszono w nich dodatkową amunicję do Brena. Pojawiły się pod koniec wojny. Również na stronie 109 można znaleźć informację o skrzynkach amunicyjnych i pudełkach z amunicją. Skrzynki służyły do przechowywania zapasowych magazynków w transporcie (choć jak widać na zdjęciach tej reguły nie przestrzegano zabierając skrzynki w pole). W czasie dłuższych postojów amunicję do tych magazynków ładowano z 32-nabojowych pudełek.

A propos ostatniego zdjęcia: czy wiadomo z jakiego pododdziału pochodzi ten żołnierz?
Awatar użytkownika

Post 28 mar 2011, 09:13

Kolejne zdjęcie z lata 1944. Ładownica z tyłu tym razem przez prawe ramie.
Obrazek

J.

Post 14 kwie 2011, 19:29

Moze nie do KM Bren, ale noszenie manierki takie samo jak dwa zdjecia wczesniej, ciekawe :P

Obrazek
"Stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność."
gen. Władysław Anders
Awatar użytkownika

Post 14 kwie 2011, 23:47

Dla mnie to zupełnie uzasadnione noszenie, bowiem zapewnia łatwy dostęp do manierki. Ze swej rekonstruktorskiej praktyki wiem, że noszenie jej w regulaminowy sposób (zwlaszcza przy pełnym oporządzeniu) bardzo utrudnia jej wyjęcie , a włożenie jej z powrotem w noszak jest prawie niemożliwe :mrgreen:
Howgh

Desantownik

"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę, lecz sprawić by tamte sukinsyny zginęły za swoją" - Gen.George S.Patton
PoprzedniaNastępna

Wróć do Sprzęt, ekwipunek i wyposażenie