Ekwipunek sekcji KM Bren

Awatar użytkownika

Post 18 lut 2011, 23:37

Ekwipunek sekcji KM Bren

Kangur AIF pisze:

- Szkoci z 7 batalionu Black Watch, 51 Dywizji (Górskiej), Ardeny styczeń 1945, okolice La Roche:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fajne fotki. Zastanawiam się tylko, jak ten amunicyjny od Brena zaczepił tę jedną ładownię na dodatkowe magazynki do Brena?
Przy okazji - mam chyba z siedem różnych ładownic do Brena (lewe i prawe), jeżeli ktoś posiada takie, to może uda się skompletować jakieś zestawy.

Post 19 lut 2011, 00:55

Re: Ćwiczenia zimowe Stępina, 11-13 luty 2011r.

Robspad pisze: Zastanawiam się tylko, jak ten amunicyjny od Brena zaczepił tę jedną ładownię na dodatkowe magazynki do Brena?.

Podejzewam: http://www.diggerhistory.info/pages-equip/37-web04.htm

Obrazek

Obrazek

Hubercie, ladny namiot. Mozesz wstawic zdjecia ze srodka, lozka i piecyk okopowy o jakim wspomniales.
Awatar użytkownika

Post 19 lut 2011, 15:09

Mietek, dzięki za informację i zdjęcia. To bardzo interesujące, ale jednak niezbyt pasuje.
Nie to żebym się czepiał, bo sam popełniam błędy i jak oglądam swoje foty, to często nie jestem zadowolony, ale mam kilka uwag.
Mam nadzieję, że koledzy przyjmą je życzliwie i być może uznają je za sensowne do zastosowania przy następnej imprezie.

Fakt, nie zauważyłem drugiej ładownicy do Brena na plecach. Trochę to odbiega od zdjęć jakie zamieścił Mietek, a w ogóle to wydaje mi się, że ten sposób noszenia był marginalny, nawet chyba u samych Australijczyków.
Proponowałbym klasyczny sposób dwie ładownice z przodu.
Druga sprawa, to podstawowe ładownice są jakoś tak daleko od siebie, nie wiem, wydaje mi się, że bliżej będą wyglądały o wiele lepiej.
Awatar użytkownika

Post 19 lut 2011, 17:45

Co do ładownic. Jak podstawowe ładownice są dalej od siebie to wygodniej jest sie czołgać.Obie ładownice do Brena z przodu, można i tak,tylko nie zapoinajmy o wadze w pełni załadowanych magazynków i pozostałego oporządzenia.Bardzo duże znaczenie ma równomierne rozłożenie ciężaru.My najczęściej biegamy i czołgamy się z różnych powodów z minimalnym ciężarem,więc nie odczuwamy różnicy.Trochę się w życiu poczołgałem :lol: mówię więc z praktyki.
Do póki walczysz jesteś zwycięzcą.
Awatar użytkownika

Post 19 lut 2011, 18:43

Witam!
Dzięki wszystkim ;)
Staramy się pokazywać wszystko z jak najlepszej strony ;)

Namiot - Mietku dzięki za miłe słówka, jest to kopia uszyta kilka miesięcy temu przez znajomego z impregnowanego namiotowego grubego lnu. Wiadomo jak to przy pierwszym egzemplarzu sporo mu brakuje do ideału takiego jak powinien być ale z czasem na pewno go ulepszymy ;) Niestety jak już pisałem za wiele fotek nie mamy, ale jeśli tylko ktoś ze znajomych coś ma na pewno wrzucimy (jak zrobi się cieplej i suszej rozłożymy go i obfotografujemy).
Piecyk okopowy - wykorzystaliśmy tutaj starą niemiecką myśl techniczną dla armii i nawet dawał sobie rade, łóżka polowe jakie wykorzystywaliśmy to kanadyjski i brytyjskie późno wojenne niskie łóżka polowe.

Co do ładownic dodatkowych (Utylity Pouches) amunicyjnego "nr.2" sekcji km (Mietku twoje fotki i link nie otwierają mi się ani w Firefox-sie ani w Explorer-rze) - jest to typowy zestaw założony wg regulaminu, z tym że ładownice tylną "nr.2" po lewej a nie po prawej stronie na plecach - z braku small packa (regulamin przewidywał że tylna ładownica szła przez plecy po za chlebak z lewa na prawo, lecz często noszono je właśnie w ten sposób).
Robercie prawdę powiedziawszy nie wiem dokładnie ile było regulaminów regulujących noszenie ładownic przez amunicyjnego ale my wzorujemy się na oryginalnych manualach webbingu P37 (ewidentnie pokazany jest sposób z jakim biegał kolega):

- Wielka Brytania z 1939r.:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Australia z 1941r.:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla mnie osobiście jest totalny hardcore jak widzę kogoś kto nosi prócz swojego szpeju z przodu dodatkowe ładownice z magazynkami założone przez szyję z szelką do tego niezaprojektowaną (choć nie mówię że tak nie było, bo na pewno było a i w niektórych książkach można to spotkać m.in "D-day Paratroopers" - chyba że to błąd bądź u parasów był inny regulamin to regulujący) - chyba że w ładownicach jest styropian 8-)
Kolejna sprawa - nosząc tak ładownice nie trudno o kontuzję dolnej cześć twarzowej głowy, utrudniony jest dostęp do magazynków (w szczególności leżąc) itd. Po za tym nosząc cały czas te "naście" kilo na szyi nie trudno o jakąś małą "awarię" karku.

Co do samych podstawowych ładownic P37 - owszem regulamin przewiduje by noszono je mniej więcej na odległość dłoni od klamry ;) wiadomo regulamin regulaminem, a życie życiem.
W tym przypadku gdy robimy sekcje km-u (gdzie w większości prowadzi się ogień z pozycji leżącej) typowe umiejscowienie ładownic przeszkadza wręcz utrudnia sprawną obsługę broni lub choć by czołganie. Dla tego ładownice są bardziej rozsunięte (zresztą każdą naszą próbę rekonstrukcji staramy się potwierdzać w źródłach foto, a na zdjęciach ewidentnie widać że sposoby (szerokości) noszenia ładownic były przeróżne, choć w większości dominują wersje "rozsunięte").
Jeśli nie próbowałeś to zrób mały eksperyment: załóż ładownice wg regulaminu i rozsunięte i spróbuj się poczołgać, a różnice zobaczysz sam (chyba że już robiłeś takowy eksperymenty).

A konstruktywne uwagi są jak najbardziej mile widziane, wszyscy uczymy się w końcu całe życie ;)
GRH Commonwealth Battalion

http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Obrazek

Post 19 lut 2011, 20:55

Kolejna sprawa - nosząc tak ładownice ..... utrudniony jest dostęp do magazynków (w szczególności leżąc).

Co prawda mam LMG and Section Handling Pamphlet we wersji powojennej. Ale...wg takowegoz regulaminu Utility Pouches powinny lezec na ziemi, po prawej stronie Brena (wg fotek i szkicow na wysokosci pomiedzy magazynkiem a dwojnogiem,klapy otwarte, w kierunku celowniczego). Zajecie stanowiska wiazalo sie wlasnie z polozeniem ladownic. Co ciekawe powinny byc DWA komplety Utility Pouches na RKM.
Pelny u ladowniczego oraz pusty u celowniczego. Przy zajeciu stanowiska:
- ladowniczy kladl zestaw ladownic kolo RKM (jak wspomnialem wyzej)
- celowniczy oddawal pusty zestaw ladownic ladowniczemu
- ladowniczy obchodzil ludzi zbierajac magazynki (pelne)
- dostarczal je celowniczemu
- gdy w miedzyczasie celowniczy oproznil magazynki, ladowniczy zabieral puste i przekzywal jakiemus strzelcowi do napelnienia
- ladowniczy (czy raczej amunicyjny) nie laduje broni nowym magazynkiem, gdy jest wystarczajaca ilosc amunicji prowadzi obserwacje i kierowanie ogniem, ogien z kb prowadzi jedynie w ostatecznosci.

Tyle regulamin i sposob w jaki byli szkoleni zolnierze.

a w ogóle to wydaje mi się, że ten sposób noszenia był marginalny, nawet chyba u samych Australijczyków.
Proponowałbym klasyczny sposób dwie ładownice z przodu

Pytanie co tez jest "klasyczne", jesli wezmiey pod uwage nazewnictwo ladownic, wyraznie jest mowa o ladownicy "przedniej" i "tylniej".

Stores Ref. A1/AA 1515 Pouch, utility, front, with waist strap
Stores Ref. CN/AA 1515 Web Equipment, Patt. 37, Pouch, utility, front, with waist strap

Stores Ref. A1/AA 1516 Pouch, utility, rear, with loop
Stores Ref. CN/AA 1516 Web Equipment, Patt. 37, Pouch, utility, rear, with loop

Co na logike i w zwiazku ze szkicami wyzej wskazuje sposob ich noszenia.

U paras, czy sie da tak nosic, z bergenem raczej nie, jest zbyt szeroki. Stad tez moze wprowadzono modyfikacje "na szyje"
Awatar użytkownika

Post 19 lut 2011, 21:28

mietek pisze:
Tyle regulamin i sposob w jaki byli szkoleni zolnierze.

No właśnie szkolenie całego team-u szkoleniem, w polu zupełnie co innego ;)

A Bergeny u Paras-ów to raczej chyba tylko u piechoty szybowcowej :)

Obrazek

Post 19 lut 2011, 22:09

A co innego? To samo tylko bez zbierania magazynkow.

Wszystkie pozycje jakie sa na zdjeciach
- lezaca (2 pozycje)
- stojaca (2 pozycje)
- na siedzaca
pokazuja otwarte ladownice lezace kolo Brena.

Jak bylo w instrukcjach z 2 wojny to musisz poszukac. Kawalki tej co mam moge Tobie podeslac.

Znalazlem kolejny kawalek dot ognia ciaglego:
W tym wypadku faktycznie ladowniczy laduje magazynek, odbiera pusty i wklada go do lezacej ladownicy. Co 10-ty magazynek jest wymiana lufy.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2011, 22:19 przez mietek, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika

Post 19 lut 2011, 22:29

Jeśli możesz podesłać tą instrukcję no i fotki z Bren-ami będę wdzięczny.

A ładownice owszem leżą, ale nie ma skrzynki, a w tym wypadku (była skrzynka) zawsze pierwsze idą magi ze skrzynki, potem ładownice.

Obrazek

Post 19 lut 2011, 23:03

Podesle jutro.

"ładownice owszem leżą, ale nie ma skrzynki, a w tym wypadku (była skrzynka) zawsze pierwsze idą magi ze skrzynki, potem ładownice"

Nie pisalem odnosnie zdjec ze skrzynka, ale uwagi ze ciezko wyjac magazynki jak ma sie na sobie ladownice.
Wyglada iz je poprostu zdejmowano.

kolejnosc zuzywania: ladownice, magazynki zbierane z sekcji, ostatnie w kolejnosc to 4 magazynki przenoszone przez celowniczego - nie mozna ich uzyc do momentu zuzycia wszelkich innych.
Następna

Wróć do Sprzęt, ekwipunek i wyposażenie