Filcowe podkładki pod szelki?

Awatar użytkownika

Post 16 gru 2009, 14:36

Filcowe podkładki pod szelki?

Zauważyłem najpierw u tego miglanca coś co wygląda jak jankeskie filcowe podkładki pod szelki:
Obrazek

Ale tutaj to już ewidentnie. I to nawet nie jeden. Na ile powszechne to było?
Obrazek

A tutaj to samo w moim wykonaniu:
Obrazek

Pozdrawiam
Eryk
Awatar użytkownika

Post 16 gru 2009, 15:42

Re: Filcowe podkładki pod szelki?

Cześć,

Trudno powiedzieć na ile powszechne to było w British Airborne...ale ze zdjęć wynika, ze przynajmniej dosyć powszechne było to w 1SBS.
Na tyle powszechne, ze spokojnie można takich podkładek używać do rekonstrukcji.
Ja też takie mam ....sprawiłem sobie po tegorocznym ABWO w Oosterbeek.
Marcin Belgia pokazał nam podczas tegorocznego pobytu w Holandii kupę fotek z żołnierzami 1SBS , którzy podczas operacji M-G takie nosili.
Myślę, że regulaminowe to nie było....i raczej podkładki robili sobie żołnierze sami z posiadanych dostępnych zapasów filcu....ale jak widać najwyraźniej Sosab tolerował takie rzeczy pod webbingiem (co było ciekawostką, bo przeciez znany był ze swej surowej służbistości)
Howgh

Desantownik

"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę, lecz sprawić by tamte sukinsyny zginęły za swoją" - Gen.George S.Patton
Awatar użytkownika

Post 16 gru 2009, 20:12

W rzeczy samej ;) Kolega Desantownik odziedziczyl moje podkladki. Mam w ksiazce dosc sporo zdjec z Oosterbeek gdzie kolesie na bank je maja.
Podejzewam, ze to bylo to jak u amerykanow. Podkladki byly robione przez rigger´ow, czyli "naprawiaczy" spadochronow. Jest to bardzo dobry patent, szelki nie "wrzynaja sie" w ramiona przy prawdziwym obciazeniu oporzadzeniem ( jezeli ktos nosi piwo albo orenzade w ladownicach, to sa zbedne ;) ). Jak robilem 101 to tez mialem :) Mysle, ze nie kazdy ale kilku z nas powinno je miec! Problem w dobraniu filcu. Powinien byc dosc ciemny i gruby.
Obrazek
The best league in the world....
Awatar użytkownika

Post 17 gru 2009, 00:49

Podkładki wykorzystywali głownie żołnierze, którzy dźwigali dodatkowo ciężki sprzęt. Moim zdaniem podkładki powinny być koloru ciemna zieleń - taki filc jaki używano powszechnie w brytyjskich formacjach spadochronowych chociażby na pokrowce do Brenów, Enfieldów itp.
Awatar użytkownika

Post 17 gru 2009, 19:32

wg mnie ciemno brazowy filc taki jak np wklady zestawow survivalowych USAF. moim zdaniem to byl ten sam filc co uzywali amerykanie. Mozna gdybac ale na zdjeciach nie wydaje sie to byc ten zielony filc co jest np. na pokrowcach zrzutowych.
Obrazek
Awatar użytkownika

Post 18 gru 2009, 03:29

Kupiłem kiedyś plecak Bergen dokładnie z takimi oryginalnymi zielonymi podkładkami, podobnie taki specjalny noszak = ramę z resztką takiej podkładki. Widziałem w kolekcji u znajomego Holendra podkładki w takim kolorze (a zbiera on także amerykańskiech spadochroniarzy), lecz podkładek użył dokładnie takich. Zresztą zielony filc był o wiele bardziej dostępny - jak mi sie wydaje. Łatwiej było poświęcić jakiś uszkodzony filcowy pokrowiec. Nie przypominam sobie, abym widział kiedykolwiek pokrowiec w kolorze ciemny brąz, choć nie wykluczam tego, że Brytyjczycy mogli wykorzystywać taki sam filc jak Amerykanie.
Awatar użytkownika

Post 18 gru 2009, 10:57

Panowie,

Jesteście istną skarbnicą wiedzy :)
Zatem ja postawię na ten zielony filc - do mnie bardziej przemawia właśnie ta koncepcja.
Ale tobie Marcin bardzo dziękuje raz za zwrocenie uwagi na sam fakt stosowania podkladek pod szelki w 1SBS, dwa: za sprezentowanie twoich własnych. Pierwsza premiera podkładek na motobajzlu :P
Howgh

Desantownik

"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę, lecz sprawić by tamte sukinsyny zginęły za swoją" - Gen.George S.Patton
Awatar użytkownika

Post 18 gru 2009, 19:55

ja przystaje przy brazowych ;) Wg mnie na zdjeciach sa zdecydowanie za ciemne na ten kolor zielen. Widzialem pokrowiec zrzutowy na enfielda w kolorze brazowo-zielonym. Wg mnie nie bedzie na pewno bledem uzywanie obu odcieni problemem natomiast bedzie filc. Dzisiejszy ma zupelnie inne kolory.
Obrazek
Awatar użytkownika

Post 19 gru 2009, 18:19

Witam!
Popieram zdanie Marcina ;) również obstawał bym przy brązowych.
A kontynuując wątek podkładek filcowych pozwolę sobie zamieścić fotkę podkładek filcowych "produkcji" Australijskiej i wykorzystywanych na Dalekim Wschodzie przez oddziały AIF ;) nawiasem mówiąc kolor ich jest prześliczny 8-)

Obrazek
GRH Commonwealth Battalion

http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Obrazek
Awatar użytkownika

Post 19 gru 2009, 19:05

I jeszcze jedno zdjęcie chłopaków z 1SBS (pewno wam znane) - czy to nie czasami omawiane podkładki?

Obrazek
GRH Commonwealth Battalion

http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Obrazek
Następna

Wróć do Sprzęt, ekwipunek i wyposażenie