Kopaczka

Awatar użytkownika

Post 13 paź 2016, 21:32

Kopaczka

Mam garść pytań związanych z przedmiotem z tematu, bo jak dotąd za mocno nie zgłębiałem tej problematyki i mam nadzieję, że Koledzy coś pomogą. Więc do rzeczy:

1. Na rynku spotyka się kopaczki (chodzi mi o część metalową) pomalowane czarną farbą (olejną?) jak również takie nie malowane wogóle. Jakie powinny być odpowiednie na rekonstrukcję PSZ? Były malowane od jakiegoś okresu, czy może dopiero po wojnie?

2. Kiedy dokładnie weszły do użytku kopaczki z końcówką na bagnet "gwóźdź"? Spotkałem się gdzieś z informacją, że już w 1943.

3. Spotkałem się z trzonkami pomalowanymi na zielono. Czy to powojenna sprawa czy działo się tak już w trakcie wojny? Pod tym linkiem pomalowane na zielono są pokazane niby jako wojenne:

http://www.6thairbornearmouredreconnais ... pment.html

4. Czy jest szansa gdzieś dokupić samą końcówkę do nakładania bagnetu (okucie)?

5. Ostatnie chyba najważniejsze: gdzie można nabyć pokrowce do nich (chodziłoby o 3 sztuki)?
Awatar użytkownika

Post 13 paź 2016, 22:16

Re: Kopaczka

Produkowany masowo i w rożnych warunkach sprzęt ma to do siebie że lubi się różnić, trudno więc wyznaczyć ścisłe reguły, niemniej można mówić o pewnych tendencjach.

1. Ostrze kopaczki powinno być mówiąc w uproszczeniu czarne. Mam dwie oryginalne sztuki, jedna jest malowana, druga ma powierzchnie wykończoną na czarno. Uważam ze malowane na czarno ostrze jest jak najbardziej ok. Na rynku można spotkać często kopaczki z zapasów duńskich które zostały ocynkowane i mają srebrzysty kolor. Mimo że sam sprzęt jest brytyjski i nosi wojenne bicia to wykończenie nie jest oryginalne i takie łopatki należy pomalować.

2. Według mojej wiedzy trzonki z dodatkowym okuciem pod bagnet weszły do użycia w 1944 roku. Oba wzory funkcjonowały równolegle.

3. Fabrycznie trzonki nie były malowane. Występujące na rynku zielone trzonki prawie na pewno zostały tak pomalowane poźniej, dla konserwacji, lepszego maskowania itp. Spotkałem sie z teorią że tak malowane były trzonki używane w dżingli, wydaje mi się to jednak mało prawdopodobne, bo na cholerę komu w dżungli łopatka.

4. Nie spotkałem sie nigdy z tym by ktoś sprzedawał same końcówki pod bagnet i mam nadzieję że nie chcecie psuć oryginalnego sprzętu montując do niego okucia pod bagnet.

5. Z pokrowcami na rynku jest kiepsko, musicie liczyć sie z wydatkiem około 200 za sztukę.
Awatar użytkownika

Post 16 paź 2016, 07:51

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Odnosząc się od razu do punktu 4: broń Boże nie. Udało nam się kupić kopaczki z duńskiego demobilu i wszystkie były z okuciem pod gwóźdź, ale zawsze jest jakieś ale :D : jedna ma tę końcówkę wogóle ułamaną, więc nie zostaje nic innego jak zeszlifować, żeby wyglądała na wersję wcześniejszą. Druga ma niby ten drewniany wypust na końcu, ale nie ma okucia, więc jedno z dwóch: albo znaleźć okucie albo też zeszlifować na wcześniejszą wersję i stąd moje pytanie.

Ad. 1 W naszych po-duńskich egzemplarzach mamy 2 ostrza srebrne i jedno czarne, więc z tego co piszesz przy tej czarnej byłoby najmniej roboty (tylko zamalować to CF z koroną: http://www.nestof.pl/img/et_kij4.jpg ). Jeśli chodzi o te srebrne to chciałem zapytać czy ktoś już praktykował takie malowanie na czarno? Trzeba najpierw piaskować (mam trochę obawy o bicia, bo są bardzo płytkie)? Jakiej farby najlepiej użyć?

I ostatnie pytanie dotyczące trzonków: wszystkie, niezależnie czy malowane na zielono czy nie, mają pomalowane na czarno końcówki (okucie do mocowania i pod bagnet). Czy tak było w oryginałach czy to również dzieło Duńczyków i trzeba usuwać (patrząc po zdjęciach w sieci większość oryginałów wygląda na gołą stal, ale może to kwestia zużycia)?
Awatar użytkownika

Post 17 paź 2016, 06:17

Okucia pod bagnet są konstrukcyjnie dość proste, tak na prawdę to kawałek pręta i blaszana opaska, może warto poszukać jakiegoś magika który to dorobi?

Ostrza pomalujcie po prostu na czarno, piaskowanie powłoki antykorozyjnej nie ma chyba sensu, nawet jak się trochę obdrapią nie będą piły takim srebrem po oczach i powinny wyglądać OK.

Co do końcówek, to uważam że malowane są jak najbardziej OK, mam łopatkę z brytyjskiego demobilu i końcówka trzonka jest malowana, choć nie jestem w stanie stwierdzić kiedy było to zrobione. Goła stal w warunkach polowych błyskawicznie by rdzewiała, więc zabezpieczenie jej warstwa farby wydaje się być logiczne.

Wracając jeszcze do pokrowców, to jeśli nie przeszkadza Wam repro, myślę że warto rozważyć ofertę SOF, szczególnie że kurs funta jest chwilowo atrakcyjny.
http://www.sofmilitary.co.uk/1937-entrenching-tool-cover-product,10613
Awatar użytkownika

Post 18 paź 2016, 18:48

Dzięki za kolejne przydatne info.

Faktycznie te repliki wyglądają na rozsądna opcję i chyba pójdziemy w tym kierunku.
Awatar użytkownika

Post 21 paź 2016, 07:38

Po dokładnych oględzinach tego ułamanego trzonka doszedłem do wniosku, że skracanie mija się z celem i trzeba pomyśleć jednak o robieniu nowego trzonka. Mam w związku z tym pytanie: czy któryś z Kolegów mógłby zmierzyć długość całkowitą swojego oryginalnego trzonka we wczesnej wersji bez okucia pod bagnet?
Awatar użytkownika

Post 21 paź 2016, 12:01

Całkowita długość trzonka /wersja bez okucia do bagnetu/ - 420 mm.
Awatar użytkownika

Post 22 paź 2016, 22:30

Wielkie dzięki. W takim razie można się brać do roboty :D .
Awatar użytkownika

Post 03 mar 2017, 10:04

Trochę czasu minęło i są postępy w pracach. Nie widzę możliwości wklejania zdjęć na forum, więc pozwolicie, że podlinkuję wątek na naszym forum:

http://spmip.forumoteka.pl/temat,2253,kopaczka.html
Awatar użytkownika

Post 05 mar 2017, 07:40

Dorzuciłem zdjęcia trzonków (w tym tych zrekonstruowanych dzięki Waszej pomocy). Sugestie co do tego w jaki sposób zakonserwować te nowe trzonki mile widziane ;) .
Następna

Wróć do Sprzęt, ekwipunek i wyposażenie